Blog
Jaká je návratnost fotovoltaické elektrárny (FVE) na rodinném domě
Nyní je obrovským trendem instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu rodinného domu. Je to dobrý nápad, jaká je návratnost, je možné získat dotace? To vše se dočtete v následujícím článku.
Jaké parametry ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny
V dnešní době, kdy neustále zdražuje elektrická energie se zdá být dobrým nápadem výstavba fotovoltaické elektrárny, je to však opravdu tak dobrá investice? Záleží, jaký typ fotovoltaické elektrárny si necháte naistalovat, respektive jaká je vstupní investice, která zásadním způsobem ovlivňuje návratnost.
Další zásadní parametr, který ovlivňuje délku návratnosti investice, je cena elektrické energie, která nelze předpovídat s jistotou. Je ovšem jisté, že čím je nákup elektřiny dražší, tím je návratnost fotovoltaiky rychlejší. Také lze předpokládat, že se elektrická energie bude neustále zdražovat, jelikož tomu napovídá graf níže.
Obr. 1 graf byl vygenerován na portálu www.kurzy.cz
Fotovoltaická elektrárna bez bateriového úložiště
Pořízení fotovoltaické elektrárny bez bateriového úložiště je dobrou investicí. Vstupní náklady jsou nižší a návratnost je tak rychlejší. Následující graf ukazuje, že při instalaci FVE bez bateriového uložiště, bude návratnost 5,1 let, což znamená míru návratnosti 20,48 %, což lze označit za dobrou investici. Dále bylo počítáno s těmito parametry:
- Výše investice: 351 000 Kč
- Výše dotace: 140 000 Kč
- Náklady po dotaci: 211 000 Kč
- Cena elektřiny ze sítě: 5,5 Kč/kWh
- Instalovaný výkon: 9,9 kWp
Fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm
Pořízení fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm je horší investicí. Vstupní náklady jsou vyšší a návratnost je tedy delší. Následující graf ukazuje, že při instalaci FVE s bateriovým úložištěm, bude návratnost 7,2 let, což znamená míru návratnosti 13,63%, což lze označit za dobrou investici, avšak o dost horší v porovnání s FVE bez bateriového úložiště. Dále bylo počítáno s těmito parametry:
- Výše investice: 500 000 Kč
- Výše dotace: 200 000 Kč
- Náklady po dotaci: 300 000 Kč
- Cena elektřiny ze sítě: 5,5 Kč/kWh
- Instalovaný výkon: 9,9 kWp
- Jmenovitý výkon baterií: 10 kW
Závěr
Instalace fotovoltaické elektrárny bez bateriového úložiště je lepší investicí než s bateriemi. Návratnost se však případ od případu může lišit. Důležité je vědět, že finance z dotace je možné dostat až po instalaci systému, tudíž vše je nutné investovat z vlastních zdrojů.
Zásadní je informace, zdali můžete využít u svého dodavatele takzvanou „virtuální baterii“. Pokud ji můžete využívat, elektrický proud z přebytků, které odevzdáte do sítě v létě, si můžete vzít do protihodnoty v zimě a pohánět tak například tepelné čerpadlo. Pokud vám ovšem virtuální baterii dodavatel elektřiny nenabízí, návratnost fotovoltaiky bez bateriového uložiště se výrazně prodlouží.
Pokud chcete nezávazně prokonzultovat instalaci fotovoltaiky či jiné stavební záležitosti, můžete se na nás obrátit. Nejsme prodejci, jsme projekční a architektonická kancelář, a tak od nás uslyšíte nezávislý názor. Můžete se na nás obrátit jakýmkoliv způsobem.
Ing. Matěj Machač
732 861 769
Autor článku: Ing. Matěj Machač